Uppdaterat 2022-12-23
Från och med idag har jag två och en halv månads semester.
Jag skrev min sista tenta förra veckan och jobbade mitt sista skift igår och har alltså inga måsten inplanerade fram till den första september när skolan börjar igen. Jag har jobbat eller tagit sommarkurser de senaste, jag vet inte, tio åren? Därför har jag bestämt att helt enkelt bara ta en paus efter det senaste halvåret som varit ganska kaos. Du vet, köpa lägenhet, säga up min från min fasta tjänst, börja studera heltid, skaffa en hund och pissjuk i influensa. Min hjärna har inte riktigt haft tid att hantera allt så tror lite ledighet är precis vad jag behöver. Självklart vill jag ta tillvara på sommaren, så har skrivit en bucket list för sommaren 2019!
Jag har tre resor bokade och två till planerade men jag känner mig spontan och sugen på att göra lite dagsutflykter till städer nära Stockholm. Eller kanske boka en sista minuten-resa utomlands? Vem vet! För att citera Ross i vänner: “I’ve been given the gift of time!”, och jag planerar att göra så mycket som möjligt med den.
Min bucket list sommaren 2019
☀️ Besöka Stockholms skärgård
☀️ Sova under stjärnorna
☀️ Ha vattenballongskrig
☀️ Besöka Sigtuna
☀️ Fotografera på ett solrosfält
☀️ Bada i en sjö
☀️ Besöka Nora
☀️ Åka karusellen “Snake” på Gröna Lund
☀️ Läsa alla olästa böcker i min bokhylla
☀️ Besöka Gränna
☀️ Plocka jordgubbar på ett självplock

☀️ Fotografera soluppgången
☀️ Besöka Birka
☀️ Ha en picknick på toppen av Hammarbybacken
☀️ Sova i ett tält
☀️ Paddla kajak
☀️ Besöka Gotland
☀️ Bada i havet
☀️ Grilla marshmallows
☀️ Vandra i ett naturreservat
☀️ Besöka Gripholms slott
☀️ Dricka en drink på en takbar
☀️ Gå på utomhusbio
Så härligt lista ,jag vill också sova under stjärnorna:)
Sova under stjärnorna snor jag och att plocka jordgubbar ska jag också lägga till på min lista! 😀 Kram
Härligt! 😀
Jaaa, besöka skärgården!! 😀
Underbart???
Men åh, låter ju fantastiskt 😀 <3
Wow så mycket härligt! Hoppas du hinner checka av allt! ?
Vilka härliga saker du vill göra och jag vill också besöka Gränna! 😀 Kramis
Håller tummarna för att vi båda kommer dit i sommar! 🙂
Vilka helmysiga punkter du vill göra, det låter som en helt perfekt sommar! Grönan skulle jag vilja åka till någon gång 😀 <3
Såå bra bucket list! Det är bara och köra igång nu då 😉
Låter som himla roliga saker du vill hitta på under sommaren! Låter himla trevligt även att få vara ledig hela sommaren. Något jag också kommer att vilja göra är att besöka Stockholm, Gotland, Nora (flyttar närmre Nora nu under sommaren) och plocka jordgubbar. Ska bli så mysigt!! 😀
Både Stockholm och Gotland är ju verkligen som bäst på sommaren, och Nora har jag spenderat alldeles för mycket tid på att bildgoogla de senaste månaderna, haha! Måste verkligen få till en resa dit snart!
Congrats with your final exam. Enjoy your holiday 😀 And I love your bucketlist for this summer, so many fun things! My plans this summer is work, work, work, enjoying my freetime, watch football, and visit my parents, hehe.
Hope you get to enjoy the summer even if you have to work much! 🙂
Nu blev jag sugen på att dra ut och hitta på massa kul ^^
Såååå inspirerande inlägg! Är helt säker på att du kommer bocka av allting på listan 😀 Kram fina du! <3
Finns en hel del bra filmer i Tantolunden tror jag det var, i år så kolla upp dem!
Vilken härlig lista, ska nog göra en likadan! Tack för inspirationen!
Åh ja! Brukar försöka få in ett besök varje år på deras utomhusbio så har självklart redan spanat in datumen för årets filmfestival 😉
Härlig bild vid stranden. Trevlig Midsommar!
Åhh, så inspirerande bucket list!?
Att sova under stjärnorna vill jag också göra.. ser framför mig hur jag och en härlig vän har sleep over på balkongen (under stjärnorna då alltså), hur vi bullrat upp med täcken, kuddar och ljusslingor. Magiskt, inte sant???
Åh ja, verkligen! 😀
Det skulle ju vara jättecoolt att fota ett solrosfält!
Önskar dig en riktigt skön och välförtjänt sommar! Din bucket list inspirerar.
Kram
Kul att höra! 🙂
Men guuu vad fantastiskt!! Nu blev jag verkligen SÅÅÅ sugen på att skriva en egen! Är här på Gotland hela sommaren, så komsi komsi!!! KRAM finaste <3
Såå underbar bucketlist!! Massa härliga saker :’D
underbart!
ÄLSKAR bucketlists! Din lät ju super! 😀