Swedish Passport

Uppdaterat 2023-01-23

Och helt plötsligt var det den första december.


Skippar snacket om hur fort tiden går den här gången och går direkt in på inläggets ämne: Min bucket list för vintern 2021. Det har ju blivit lite av en tradition att skriva en bucket list för den kommande månaden. Tycker det är ett så himla bra sätt att verkligen ta tillvara på att vi har fyra olika årstider som kommer med olika möjligheter.

Om jag inför höstens bucket list förväntade mig förändring i livet är det inget emot vad som väntar. Efter årskiftet tar jag nämligen min kandidatexamen och förväntas helt plötsligt ge mig ut och leta heltidsjobb. Känns inte alls som att det gått tre år sedan jag bestämde mig för att börja studera igen efter flera år som frilansfotograf. Helt galet. Men spännande!


Min bucket list vintern 2021



❄️ Ta min kandidatexamen i medie- och kommunikationsvetenskap

❄️ Hitta ett heltidsjobb inom medie- och kommunikation

❄️ Åka pulka

❄️ Åka skridskor på naturis

❄️ Ha en staycation i Stockholm

❄️ Besöka Trosa

❄️ Hälsa på sambons släkt i Hillared



Bucket List - Vintern 2021

Bilder från Hillared, Ullared & Göteborg 2018-2019



❄️ Laga mat utomhus

❄️ Åka skridskor på Scandinavian Ice Adventure

❄️ Skicka ut inbjudan till vårt bröllop sommaren 2022 (!!!)

❄️ Fotografera norrsken

❄️ Besöka Sigtuna

❄️ Bygga en snögubbe

❄️ Testa på att åka längdskidor

❄️ Besöka Icebar Stockholm

❄️ Fota lite vintriga bilder (behövde gå tillbaka till 2018 i arkivet för att hitta bilderna till det här inlägget liksom)



Julspecifika punkter på vinterns bucket list:

🎄 Fira jul med släkten i Boden

🎄 Se Julkalendern

🎄 Dricka varm choklad med polkagrisar

🎄 Pynta julgranen

🎄 Bygga ett pepparkakshus

🎄 Baka lussebullar

🎄 Se Ensam Hemma-filmerna

🎄 Spela Bingolotto på uppesittarkvällen

🎄Gå på julmarknad i Stockholm

🎄Gå på julmarknad utanför Stockholm


Vad står på din bucket list vintern 2021?



Missa inga nya inlägg genom att följa Swedish Passport på Facebook eller Instagram

38 svar

    1. Men jaaa, har dock aldrig varit där på vintern men kan tänka mig att det är mysstädernas mysstad med lite snö och julbelysning 😉 Och it’s a date! Kombinationen längdskidor och utomhusmatlagning låter ju inte helt fel 😉

  1. Besök Marsipangården i Trosa om den finns kvar! Och om du gillar marsipan vill säga, haha. 🙂
    Min bucketlist för vintern är nog att besöka lite fler fina herrgårdar/slott i Uppland/Sörmland.

  2. Härlig bucket list 😀 Jag vill ha glöggmys med vänner, gå på Jul på Liseberg, äta kanderade mandlar, baka massor med julfika, slå in julklappar FINT och inte bara i all hast haha <3

  3. Det var en rejäl hinklista det! Många roligheter på gång 🙂 Min lista är tämligen tom, det kom liksom ett elakt virus som la locket på för att ge sig ut i världen. Men små turer runt om här i Spanien kommer vi definitivt att göra om inte – vilket gud förbjude! – dom sätter oss i karantän igen…

    Ha en fortsatt fin julmånad!

    1. Ge sig ut i världen har inte jag haft en tanke på de senaste två åren, haha 🙂 Har varit tacksam att bara få lämna lägenheten liksom, så håller tummar och tår att ni slipper karantän nu när smittan börjat öka igen!

  4. Vilken härlig lista 🙂
    Skulle också vilja fota norrsken, eller åtminstone få se det. Måste vara en upplevelse.
    Trosa är verkligen en fin liten stad. Vi bor rätt nära så vi åker dit lite då och då 🙂
    Ha det fint kram

    1. Håller tummarna för att vi både får lite norrsken i vinter 🙂 Och älskar verkligen Trosa, men har bara varit där på sommaren och skulle gärna vilja se det på vintern också 🙂

  5. Det var digra listor!
    Jag är normalt sett en listperson, men har ingen lista för varken före eller under jul. Det är så svårt att planera i dessa ovissa tider.
    Hoppas dock fira jul med familjen i Sverige.
    Trevlig andra advent!

  6. Många härliga punkter och medans vår fina Bellman fortsatt levde åkte vi också bort över nyår, synd nog smäller de ju redan juldagen och sedan resten av året typ, men det är ju såklart mest då vid nyår. Samt så underbart roligt jobb det vore och så passande dig.

    1. Ja men verkligen. Har aldrig varit särskilt förtjust i fyrverkerier men efter att vi fick Stina och jag ser hur rädd hon blir hatar jag dem verkligen. Hjälper inte att man preppar ordentligt inför tolvslaget när det ändå smäller i tid och otid liksom 🙁

  7. Vilken härlig lista! Tack för att du delar med dig av inspirerande punkter.
    Stort lycka till med kandidatuppsatsen och jobbsökande samt förberedelserna inför ert bröllop – så kul!

    Kram

    1. Åh men så kul att höra! Kandidatuppsatsen blev jag faktiskt klar med i våras (har ett programupplägg som avslutas med praktik istället) men tusen tack för lyckoönskningarna! 🙂

  8. Lycka till men kandidatexamen! Och likaså hoppas och önskar jag du ska hitta ett jobb inom ett område du gillar.
    Härlig lista och fint att se vad man vill ska ske på pränt. Har inte gjort någon lista men jag har en önskan och det är att få vara hyfsat pigg. Tyvärr är det ju inget jag kan prick aav direkt. Men i övrigt förtsätter jag med att göra en sak varje dag jag blir extra glad av och även att försöka att varje dag göra någon annan lite glad.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *