Jag har spenderat två veckor på ön Koh Lanta i Thailand.
Jag var där med min man, svärmor och bonussvärfar för att fira att svärmor fyllt 60. Vi bodde på hotellet Twin Lotus på Khlong Dao-stranden – och HERREGUD vad jag haft svårt att få ihop en resedagbok av detta. Första veckan bjöd på det värsta regnovädret i södra Thailand på 300 år. Och i samband med det fuktskadades min kamera så illa att jag inte kunde fota på några dagar. Råkade även permanent radera bilder från två och en halv dag av resan. Och så låg jag däckad av en matförgiftning i typ två dygn.
Himla svårt att presentera något kronologiskt med de förutsättningarna… Men tur att jag får bestämma helt själv vad jag gör på den här bloggen, haha. Så här kommer ett gäng blandade bilder från hotellet, Khlong Dao-stranden och den närmsta staden Saladan (som främst är fotograferade den andra, soliga veckan). Så kör vi lite separata utflyktsinlägg senare!
Resedagbok Koh Lanta | Del 1 | 18 november - 3 december 2025
Vi bodde på samma hotell hela resan, Twin Lotus Resort. Det är ett fyrstjärnigt hotell med 18-årsgräns på den norra delen av Khlong Dao-stranden. Jättetrevligt hotell! Och enormt. De hade till och med golfbilar man kunde åka med för att ta sig mellan de olika områdena.
Vi hängde främst vid området nere vid havet. Här fanns frukostrestaurangen, strandrestaurangen, en pool samt solstolar på stranden. Jag är verkligen ingen som uppskattar att bara ligga i en solstol, men det fanns massa grejer man kunde låna. Typ kajaker, SUPar, boulebana och diverse strandspel. De hade även flera olika aktiviteter varje dag – allt från yoga till handduksvikningskurser.
Hotell Twin Lotus Resort Koh Lanta - Spa & Gym
Ett annat område på hotellet var det vid entrén där receptionen låg. Här fanns bland annat ett gym som vi hör och häpna faktiskt besökte en morgon. Samt ett spa där jag och min man tog en gemensam thaimassage.
Hotell Twin Lotus Resort Koh Lanta - Garden Village
Det sista området, längst från stranden, var Twin Lotus Garden Village. Här ligger de flesta hotellrum, samt en till pool.
Garden Village-hotellrum på Twin Lotus
Vi hade bokat rum i Garden Village den här resan. Trevligt rum, även om jag var tveksam till att ytterväggen till toaletten endast var bambupinnar. Med springor där man kunde se ut. För att inte tala om att ljudisoleringen var obefintlig. Spoiler alert: Inte svinkul att vara matförgiftad när det enda som skiljer en från alla som passerar utanför är lite bambu, haha.
Seaview Villa på Twin Lotus
I slutet av resan började vår AC strula och stängde av sig själv. Så det blev några besök från engineering innan det konstaterades att hela AC:n behövde bytas. Och därför behövde vi byta rum. Men då hela Garden Village var fullbokat behövde vi flytta ner till en av hotellets strandvillor. Som hade utsikt över havet från sängen. Himla synd om oss.
Khlong Dao-stranden på Koh Lanta
Vårt hotell låg på Khlong Dao-stranden, så det var främst där vi hängde på dagarna. Längs med den stranden finns en massa hotell, restauranger och minimarkets. Här finns även TVÅ svenska skolor vilket gör att området är oerhört populärt bland svenskar under vinterhalvåret. Och det märktes definitivt. Kändes som var och varannan person vi mötte var svensk. Säkert jättetrevligt enligt vissa, men inget som värderas särskilt högt hos mig.
Regnoväder i södra Thailand
Det regnade fruktansvärt mycket under vår första vecka i Thailand. Läste någonstans att det på 3 dagar kom 600mm regn, vilket är det värsta regnovädret i södra Thailand på 300 år. Som tur var drabbades inte vi allvarligare än att allt var konstant blött och hela den tråkiga ”regn på semestern”-grejen. Var ju helt sjuka översvämningar på fastlandet, så hade ju kunnat vara betydligt värre.
Vi kunde ju liksom fortfarande bada, sitta under ett parasoll och läsa och promenera med våra paraplyer till restauranger och butiker.
Saladan på Koh Lanta
Närmsta ”stad” från vårt hotell var Saladan som låg cirka 20 minuter promenad bort – eller 5 minuter med tuk-tuk. Vi besökte Saladan flera gånger. Dels för att äta middag, men även för att besöka deras marknad som hade allt från fejkade märkeskopior till genuina hantverk från lokalinvånare.
Soluppgång på Khlong Dao-stranden
Bor man vid havet måste man se på soluppgången vid stranden. Det är det lag på. Solen gick dock upp på andra sidan ön, bakom ett berg, så ljuset blev inte riktigt sådär magiskt som jag hade fantiserat om. Men det är ändå så stämningsfullt att sitta utomhus och möta dagen.
Solnedgång på Khlong Dao-stranden.
Solnegångar såg vi dock fler av då solen gick ner på vår sida av ön. Oftast gick det snabbast att gena över stranden när man skulle någonstans, så det blev många promenader längs havet i solnedgången när vi letade restaurang för kvällen.
Första advent på Koh Lanta
Då vi reste till Thailand i slutet av november/början av december var vi där under första advent. Och det kan man inte låta gå opasserat även om det är palmer och 30°c varmt ute. Jag hade packat med mig skumtomtar och julmust. Och på kvällen gick vi och åt middag på en restaurang som byggt en gran av ljusslingor. Om vi fick julkänslor? Inte riktigt. Men lite kul ändå!
Trots matförgiftning, regnoväder, raderade bilder och en AC som gav upp ser ni ut att ha varit på en fin plats och där tagit vara på resans guldkorn. 🙂
Men nej vilken jädrans start på resan! Matförgiftning, regnoväder och fuktig kamera är inte roligt. Det ser helt fantastiskt ut dock och låter ändå som om det varit ganska så bra trots omständigheterna. Som alltid helt fantastiska bilder!
8 Kommentarer
Trots matförgiftning, regnoväder, raderade bilder och en AC som gav upp ser ni ut att ha varit på en fin plats och där tagit vara på resans guldkorn. 🙂
Kram
Ja men verkligen 🙂
Trots otur med väder, sjukdom och kamerastrul så verkar du fått upplevt en hel del i alla fall.
Ser fint ut!
Ja men verkligen! 🙂
Men nej vilken jädrans start på resan! Matförgiftning, regnoväder och fuktig kamera är inte roligt. Det ser helt fantastiskt ut dock och låter ändå som om det varit ganska så bra trots omständigheterna. Som alltid helt fantastiska bilder!
Ja men just de grejerna hade jag kunnat vara utan 😉 Stort tack!
Vilken otur med vädret och matförgiftningen. Men det ser jättefint ut.
Ja men verkligen, fanns ju några detaljer från den här resan jag gärna varit utan 😉