Och med det menar jag ju självklart när körsbärsträden blommar! Finns det något vackrare än dessa rosa träd i magiskt morgonljus? Tror inte det. Jag läste någonstans att det finns mer än 10 000 körsbärsträd i Stockholm, så möjligheterna att få uppleva körsbärsblomningen på nära håll är många i huvudstaden. Träden brukar blomma någon gång mellan mars och maj, och de rosa bladen stannar inte längre än någon vecka. Så man får verkligen passa på att njuta när det är dags. Jag tänkte därför tipsa om fem fina platser med rosa körsbärsträd i Stockholm. Och en liten bubblare på slutet!
På området Frescati utanför Stockholms universitet växer det flera rosa körsbärsträd.
Hitta hit
Frescativägen, 114 19 Stockholm
Precis bredvid vattnet vid Liljeholmen finns Sjövikstorget med en vacker plantering med körsbärsträd.
Hitta hit
Sjövikstorget, 117 60 Stockholm
Här växer ett 50-tal körsbärsträd både på torget bredvid tvärbanehållplatsen Luma, samt i parken bredvid. Ett tips är att även gå från själva torget ner mot vattnet, för där hittar man en gullig liten å som också kantas av körsbärsträd.
Hitta hit
Lumaparken, 120 31 Stockholm
Mitt på Södermalm ligger Bysistorget som har flertalet körsbärsträd med vackra husfasader i bakgrunden.
Hitta hit
Bysistorget, 118 21 Stockholm
Kan man ens skriva ett sånt här inlägg utan att nämna THE place to be under körsbärsblomningen? Tror inte det! Körsbärsblomningen i Kungsträdgården är magisk på alla sätt och vis, och tar man sig dit vid gryningen slipper man trängas med alla andra som vill njuta av träden.
Hitta hit
Kungsträdgården, 111 47 Stockholm
Det är ju verkligen så att de rosa körsbärsträden tagit all cred för att vara vackra, men måste ju slå ett slag för de vita också! I Berzelli park, precis bredvid Kungsträdgården, finns en vacker allé med vackra, vita körsbärsträd. Missa inte!
Hitta hit
Berzelii park, 111 47 Stockholm