Uppdaterat 2023-01-19

Våra matresor har fortsatt men jag ligger verkligen efter med att blogga om dem.


Matresorna är vårt sätt att få resa utan att resa genom att laga en trerättersmiddag hemma med traditionella rätter från ett specifikt land. När vi för ett par veckor sedan gjorde en matresa till Italien passade vi även på att bjuda över ett par vänner. Himla kul med gäster, men det leder ju också till betydligt mindre fokus på att fotografera. Så bilderna blev väl inte särskilt stylade om man säger så, haha. Vanligtvis gör vi ju alla rätterna helt veganska, men den här gången fick förrätten bli vegetarisk istället och varmrätten fick alla gäster designa själva.

Häng med på vår matresa till Italien!


Matresa till Italien



Förrätt: Caprese

Då vi skulle äta pizza till varmrätt ville vi ha en väldigt simpel förrätt, och då passade mozzarella med tomat utmärkt. Det är ju trots allt en mycket klassisk Italiensk förrätt med varannan skiva tomat, varannan skiva mozzarella, och tillsammans med lite basilika får man ju även färgkombinationen i Italiens flagga.



Matresa till Italien


Varmrätt: Napolitansk pizza

Kan ju börja med att säga att jag inte fick skriva bara “pizza” utan måste poängtera att den är napolitansk, haha. Sambon är lite av en perfektionist i köket och har hållit på i säkert ett år för att experimentera fram den perfekta pizzadegen. När han gör pizzadeg tar det flera dygn då den ska jäsa i olika temperaturer en viss tid. Kvällen innan vår matresa till Italien var vi på middag hos mina föräldrar, så han hade till och med med sig degen dit för att inte störa jäsningsprocessen, haha. Det är tydligen en hel vetenskap kring det här med pizza, men oj så gott det blir.

Hemmagjord pizza är också en så himla bra bjudmat då alla kan lägga på det de själva tycker är gott.



Matresa till Italien


Efterrätt: Vegansk tiramisu

Efter en mastig pizza ville vi även ha en enklare efterrätt så det fick bli en vegansk tiramisu. Tira mi sú betyder “dra upp mig” eller “pigga upp mig” på Italienska och är en efterrätt med mascarpone och kaffe, så det blev ju ett perfekt avslut på vår matresa till Italien.

Vi utgick från det här receptet: Vegansk tiramisu



Matresa till Italien


Våra andra matresor

Irland (Saint Patrick’s Day) | JamaicaMexiko | Nederländerna | Sverige | Ungern | USA (Thanksgiving)Vietnam



Missa inga nya inlägg genom att följa Swedish Passport på Facebook eller Instagram

Rekommenderade inlägg

36 kommentarer

  1. Men vad roligt att ha ett sånt tema! Det är nog något jag vill ta efter dig om jag blir sambo någon gång. Lät himla kul! Och allt det där såg himla gott ut! Speciellt sugen på efterrätten, men gillar inte kaffe. Kan man byta ut kaffet mot något?

    1. Ja men det är det verkligen, och vem säger att man behöver ha en sambo för att göra en matresa! Det fungerar ju utmärkt att göra själv, eller varför inte bjuda över en kompis eller familjemedlem? 🙂 Jag tycker inte heller om kaffe men tycker inte tiramisu smakar så mycket kaffe faktiskt då “kakdelen” av efterrätten endast ska doppas i det. Det lär ju garanterat gå att göra helt utan kaffet också om man känner för det, googla “tiramisu utan kaffe” så får du upp ett par bra recept 🙂

  2. Älskar att läsa dessa inlägg och få massa bra matinspo! ? Vill verkligen ta mig i kragen och göra något liknande ? Kram

  3. Men såå gott!! Caprese är bland det godaste jag vet, asså måste ha ätit de flera 100 gånger i mitt liv haha! Nej men de är så gott och enkelt! Hemmagjord pizza är ju svårslaget det också :’D

    1. Haha, när vi pratade första gången nämnde han att han älskar att laga mat, så redan då insåg jag ju att detta var någon jag skulle hålla fast vid 😉 Men italienskt är ju så himla gott! 🙂

  4. Åh, vad mysigt när man kör mat tema!? Det brukar vi också göra. Jag älskar italienskmat och blev väldigt sugen på att ha en Italiensk afton snart, det perfekta sättet när man tyvärr inte kan resa nu.

  5. Omg så gott det ser ut!!
    När våra barn var yngre (och de fortf tyckte att tema var kul) så hade vi som grej med en annan familj att “resa” till olika länder. Vi klädde ut oss, lyssnade på musik, åt mat och hade typ quiz eller annan lek/tävling från det landet. Så himla kul tyckte vi alla!

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *