Swedish Passport

Rom 2026 | Tillbakablick

Publicerat: 2018-05-31 | Uppdaterat: 2022-12-01

Det har blivit dags för en ny Travel Throwback Thursday, denna gång till Rom 2016.

Detta är en resa jag faktiskt blir påmind om varje dag då jag och min sambo har en karikatyrmålning av oss i vardagsrummet som målades av en konstnär på ett torg i Rom. Detta var första gången jag besökte Italien och jag reste dit tillsammans med min sambo och min familj och vi spenderade ett par dagar med att upptäcka Rom – och äta pizza varje dag, haha.

I och med att det var första gången i Rom blev det en hel del turistiga stopp somForum Romanum, Colosseum, Castel Sant’Angelo, Fontana di Trevi och spanska trappan. Inte mig emot då alla dessa platser var fantastiskt vackra. Vi passade även på att besöka världens minsta land, Vatikanstaten, som ligger mitt i Rom.

Läs mer: Vatikanstaten 2016 | Tillbakablick

Jag älskar verkligen Italien och vill så gärna upptäcka mer av landet, men tills dess: Lite såhär såg vår resa till Italiens huvudstad ut:

Castel Sant'Angelo
Forum Romanum
Fontana di Trevi
Fontana di Trevi
Forum Romanum
Forum Romanum
Colosseum
Forum Romanum
Colosseum
Colosseum
Fontana di Trevi i Rom
Fontana di Trevi

Relaterade inlägg

Missa inga nya inlägg genom att följa Swedish Passport på Facebook och Instagram