Swedish Passport

Bada på Bondi Beach | Resedagbok

Publicerat: 2020-02-26 | Uppdaterat: 2026-01-06

På vår andra heldag i Sydney hade vi ögonen på Bondi Beach.

Jag menar, det du ens varit i Sydney om du inte besökt Operahuset eller badat på Bondi Beach? Tror inte det, haha. Sydney var ett av stoppen på min familjs resa i Söderhavet december 2019, och såhär såg den totalt tolfte dagen ut på resan:

RESEDAGBOK SÖDERHAVET | DAG 12 | 9 DECEMBER 2019

Bronte Beach till Bondi Beach

Efter frukost i lägenheten tog vi tåget från Town Hall till Bondi Junction och sedan buss till Bronte Beach. Alltså liten applåd till oss som lyckades lista ut hur kollektivtrafiken fungerade! Inte helt lätt då bussarna i Australien av någon anledning inte visar namnen på hållplatserna? Vi hade i alla fall bestämt oss för att promenera kustvägen från Bronte till Bondi.

Bronte Beach är förövrigt också en himla fin strand. Inte alls lika stor som Bondi, men den har vackra ”naturliga” pooler bland klipporna.

Bronte Beach till Bondi Beach.

Bondi Coastal Walk

Promenaden mellan Bronte och Bondi är cirka 3 kilometer lång. Jag hade egentligen velat börja borta i Coogee istället och promenera 6 kilometer,. Men på grund av skogsbränderna kring Sydney var luftkvalitén riktigt dålig den här dagen. Så vi gjorde det som var snällast mot lungorna och promenerade ”bara” 3 kilometer. Inte för att jag klagar då hela promenaden var fantastisk.

Planerar du att bada på Bondi Beach i Sydney rekommenderar jag verkligen att börja med en promenad längs med Bondi Coastal Walk. Jag menar titta bara på den fantastiska miljön man får uppleva på vägen!

Bondi Coastal Walk​.
Bondi Coastal Walk​.
Bondi Coastal Walk​.
Bondi Coastal Walk​.
Bondi Coastal Walk​.

Bada på Bondi Beach

Sedan var vi där. Mitt på Bondi Beach. Denna 800 meter långa sandstrand är den kändaste stranden i Australien – kanske till och med världen. Det är inte den bästa stranden jag besökt, den kvalar nog inte ens in på topp 5 om jag ska vara ärlig. MEN. Att ha en så stor och vacker sandstrand mitt i en storstad med nästan 5 miljoner människor är anmärkningsvärt. Så med tanke på den aspekten förstår jag verkligen hypen.

Vi spenderade i princip hela dagen med att bada på Bondi Beach. Vi hoppade omkring bland vågorna, grävde ner varandra i sanden och tog en liten promenad och spanade in butikerna och restaurangerna i området. En sån där perfekt stranddag, helt enkelt.

Bondi Beach i Sydney.
Bada på Bondi Beach​.
Bada på Bondi Beach​.

Since I Left You (SILY)

Vi lämnade inte Bondi förrän sent på eftermiddagen. Efter att ha duschat bort all sand och saltvatten i lägenheten gick vi ut och tog ett par drinkar på baren Since I Left You (SILY). Lite för att det var ett supermysigt ställe, men mest för att den låg precis på andra sidan gatan från vår lägenhet, haha.

Since I Left You (SILY)​.
Karta över platserna vi besökte i Sydney

Resedagböcker från Söderhavet 2019

Missa inga nya inlägg genom att följa Swedish Passport på Facebook och Instagram